Папір (бумага) – матеріал із масою квадратного метра до 250 г, що складається переважно з рослинних волокон, зв’язаних між собою силами поверхневого зчеплення, у якому можуть міститися проклеювальні речовини, мінеральні наповнювачі, хімічні й натуральні волокна, пігменти й барвники.
Картон (картон) – матеріал, що містить переважно рослинні волокна і відрізняється від паперу більшою товщиною і масою квадратного метра.
Волокнистий напівфабрикат (волокнистый полуфабрикат) – волокнистий матеріал рослинного походження, підготований для виробництва паперу, картону або хімічного перероблення.
Розпуск волокнистого напівфабрикату (роспуск волокнистого полуфабриката) – оброблення волокнистого напівфабрикату у водному середовищі для роз’єднування на волокна без розмелювання.
Маса для виготовлення паперу (картону) (масса для изготовления бумаги (картона)) – водна суспензія волокнистих напівфабрикатів для виробництва паперу (картону).
Примітка. Маса може складатися з одного або декількох волокнистих напівфабрикатів і містити наповнювач, проклеювальні речовини та барвники.
Розмелювання волокнистого напівфабрикату (размол волокнистого полуфабриката) – оброблення маси волокнистого напівфабрикату в розмелювальній апаратурі з метою розщеплення його волокон, зменшення розмірів та їх гідратації.
Гідратація під час розмелювання волокнистого напівфабрикату (гидратация при размоле волокнистого полуфабриката) – комплекс колоїдно-фізичних процесів під час набухання волокон, а також адсорбція води їх поверхнею.
Фібрилювання волокнистого напівфабрикату (фибриллирование волокнистого полуфабриката) – розщеплювання волокон на фібрили під час розмелювання волокнистого напівфабрикату.
Очищення маси для виготовлення паперу (картону) (очистка массы для изготовления бумаги (картона)) – виведення з розведеної маси побічних включень.
Фракціонування маси для виготовлення паперу (картону) (фракционирование массы для изготовления бумаги (картона)) – розподіл маси на фракції за розмірами волокон.
Деаерація маси для виготовлення паперу (картону) (деаэрация массы для изготовления бумаги (картона)) – процес видалення повітря із потоку маси з метою запобігання піноутворенню та поліпшення зневоднення маси на сітці папероробної (картоноробної) машини.
Концентрація маси для виготовлення паперу (картону) (концентрация массы для изготовления бумаги (картона)) – відношення маси абсолютно сухої речовини до одиниці об’єму суспензії для виготовлення паперу (картону), виражене в грамах на 1 дм3.
Композиція маси для виготовлення паперу (картону) (композиция массы для изготовления бумаги (картона)) – склад і співвідношення всіх компонентів маси для виготовлення паперу (картону).
Ступінь млива маси для виготовлення паперу (картону) (степень помола массы для изготовления бумаги (картона)) – характеристика маси, що визначається її здатністю до зневоднення.
Масне мливо (жирный помол) – стан маси, в якій волокна у значній мірі розщеплені та гідратовані; характеризується повільним зневодненням маси.
Грубе мливо (садкий помол) – стан маси, в якій волокна не розщеплені, слабо гідратовані; характеризується швидким зневодненням маси.
Наповнювач паперу (картону) (наполнитель бумаги (картона)) – нерозчинна або малорозчинна у воді речовина, яка вводиться у масу для підвищення непрозорості і білості паперу (картону), поліпшення друкарських властивостей.
Наповнення паперу (картону) (наполнение бумаги (картона)) – уведення в масу наповнювача.
Утримання наповнювача паперу (картону) (удержание наполнителя бумаги (картона)) – відношення маси наповнювача, що міститься в папері (картоні), до маси наповнювача, введеного в суспензію, виражене у відсотках.
Проклеювання маси для виготовлення паперу (картону) (проклейка массы для изготовления бумаги (картона)) – уведення в масу проклеювальних речовин.
Проклеювання паперу (картону) (проклейка бумаги (картона)) – надання паперові (картону) властивостей обмеженого вбирання води і водних розчинів.
Поверхневе проклеювання паперу (картону) (поверхностная проклейка бумаги (картона)) – нанесення на поверхню паперу (картону) або просочування їх проклеювальними речовинами.
Підфарбування паперу (картону) (подцветка бумаги (картона)) – введення в масу невеликої кількості барвника для надання паперові (картону) бажаного кольору.
Макулатура (макулатура) – відходи від перероблення або після використання за призначенням різних видів паперу (картону), придатні для використання як вторинний волокнистий напівфабрикат.
Макулатурна маса (макулатурная масса) – водна суспензія вторинних волокнистих напівфабрикатів, призначена для виготовлення паперу (картону).
Облагороджування макулатурної маси (облагораживание макулатурной массы) – оброблення макулатурної маси хімікатами у водному середовищі за заданої температури з метою поліпшення її якості.
Сухий спосіб виготовлення паперу (картону) (сухой способ получения бумаги (картона)) – виробництво паперу (картону) шляхом осадження на рухому сітку попередньо диспергованих у повітряному потоці волокон із наступним поверхневим проклеюванням, пресуванням і сушінням.
Межа дзеркала заливу полотна паперу (картону) (граница зеркала залива полотна бумаги (картона)) – лінія переходу блискучої поверхні в матову на вологому полотні паперу (картону), що утворюється внаслідок його зневоднення на сітці.
Формування паперу (картону) (формование бумаги (картона)) – утворення шару паперу (картону) шляхом відливання маси на безперервно рухомій сітці, або між двома сітками, або на формувальному циліндрі.
Водозатримувальна здатність маси для виготовлення паперу (картону) (водоудерживающая способность массы для изготовления бумаги (картона)) – здатність маси затримувати воду.
Пресування паперу (картону) (прессование бумаги (картона)) – зневоднення та ущільнення вогкого полотна паперу (картону) під тиском.
Сушіння паперу (картону) (сушка бумаги (картона)) – вилучення вологи із паперу (картону) випаровуванням.
Критична точка під час сушіння паперу (картону) (критическая точка при сушке бумаги (картона)) – значення вмісту вологи в папері (картоні), за досягнення якого постійна швидкість сушіння починає зменшуватись.
Зворотна вода (оборотная вода) – вода, вилучена з маси для виготовлення паперу (картону), яку знов використовують у виробництві.
Вимої (промои) – безповоротні втрати маси для виготовлення паперу (картону) із стічними водами.
Каландрування паперу (картону) (каландрирование бумаги (картона)) – оброблення паперу (картону) каландрами з метою регулювання товщини й щільності, надання підвищеної гладкості та лиску.
Глянсування паперу (картону) (лощение бумаги (картона)) – надання паперові (картону) лиску за допомогою фрикційного або глянсувального каландру, верстату або циліндра папероробної (картоноробної) машини.
Калібрування картону (калибрование картона) – оброблення картону за допомогою каландру для надання певної рівномірної товщини.
Тиснення паперу (картону) (тиснение бумаги (картона)) – зміна фактури поверхні паперу (картону) шляхом нанесення тисненого візерунка.
Крепування паперу (крепирование бумаги) – надання паперові зморшкуватої структури з метою підвищення видовження до розриву, м’якості та здатності до вбирання вологи.
Ґрунтування паперу (картону) (грунтование бумаги (картона)) – нанесення на папір (картон) шару фарбувальної маси для наступного друкування або нанесення поверхневого покриття.
Гумування паперу (картону) (гумирование бумаги (картона)) – нанесення шару клею на один бік паперу (картону) з наступним сушінням.
Пігментування паперу (картону) (мелование бумаги (картона)) – нанесення на поверхню паперу (картону) покриття із суміші пігментів, зв’язувальних і пластифікувальних речовин.
Елементарний шар паперу (картону) (элементарный слой бумаги (картона)) – шар паперу (картону), утворений на одній сітці або циліндрі папероробної машини (картоноробної машини).
Багатошаровий папір (картон) (многослойная бумага (картон)) – папір (картон), що складається із декількох елементарних шарів, спресованих у вологому стані.
Поверхневе покриття паперу (картону) (покровный слой бумаги (картона)) – шар у вигляді плівки, фольги, лаку або суміші з мінеральних і зв’язувальних речовин, нанесених на поверхню паперу (картону).
Нанесення поверхневого покриття на папір (картон) (нанесение покровного слоя на бумагу (картон)).
Поверхневий шар паперу (картону) (поверхностный слой бумаги (картона)) – зовнішній шар багатошарового паперу (картону).
Паперотворні властивості волокнистого напівфабрикату (бумагообразующие свойства волокнистого полуфабриката) – сукупність характеристик волокнистого напівфабрикату, що визначає властивості маси та готового паперу (картону).
Структура паперу (картону) (структура бумаги (картона)) – взаємне розташування та зв’язок компонентів у папері (картоні).
Просвіт паперу (просвет бумаги) – характер взаємного розміщення волокнистих компонентів паперу, що визначається під час розглядання паперу в світлі, що крізь нього проходить.
Водяний знак (водяной знак) – зображення у вигляді візерунка або тексту, отримане в процесі виготовлення паперу й видиме під час розглядання паперу в світлі, що крізь нього проходить.
Полотно паперу (картону) (полотно бумаги (картона)).
Машинний напрям паперу (картону) (машинное направление бумаги (картона)) – напрям полотна паперу (картону), відповідний напрямові руху сітки папероробної (картоноробної) машини.
Поперечний напрям паперу (картону) (поперечное направление бумаги (картона)) – напрям, перпендикулярний рухові паперу (картону) на папероробній (картоноробній) машині.
Сітковий бік паперу (картону) (сеточная сторона бумаги (картона)) – бік паперу (картону), що в процесі виготовлення прилягає до сітки папероробної (картоноробної) машини.
Верхній бік паперу (картону) (верхняя сторона бумаги (картона)) – бік, протилежний сітковому бокові паперу (картону).
Необрізна ширина паперу (картону) (необрезная ширина бумаги (картона)) – максимальна ширина паперу (картону), відлитого на папероробній (картоноробній) машині до обрізування крайок.
Обрізна ширина паперу (картону) (обрезная ширина бумаги (картона)) – ширина полотна паперу (картону) після обрізування крайок.
Аркуш паперу (картону) (лист бумаги (картона)) – частина полотна паперу (картону) прямокутної форми.
Аркушевий папір (картон) (листовая бумага (картон)) – папір (картон), який виготовляють в аркушах певного розміру.
Рулонний папір (картон) (рулонная бумага (картон)) – папір (картон), який виготовляють в рулонах певного розміру.
Зольність паперу (картону) (зольность бумаги (картона)) – масова частка мінеральних речовин у папері (картоні), виражена у відсотках.
Ступінь проклеювання паперу (картону) (степень проклейки бумаги (картона)) – показник опору проникнення води, туші або чорнила і їх розтікання по поверхні паперу (картону).
Оптичний вибілювач паперу (картону) (оптический отбеливатель бумаги (картона)) – флуоресцентна речовина, введена в масу або нанесена на поверхню паперу (картону), яка перетворює ультрафіолетове випромінювання в видиме світло й підвищує білість паперу.
Білість паперу (картону) (белизна бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) дифузно відбивати світловий потік у синій ділянці спектру.
Лиск паперу (картону) (лоск бумаги (картона)) – властивість поверхні паперу (картону) віддзеркалювати світловий потік.
Непрозорість паперу (непрозрачность бумаги) – властивість паперу поглинати й розсіювати світловий потік.
Прозорість паперу (прозрачность бумаги) – властивість паперу пропускати відбитий від підкладки світловий потік із мінімальним його розсіюванням.
Акліматизація паперу (картону) (акклиматизация бумаги (картона)) – приведення паперу (картону) у зрівноважений стан із відносною вологістю повітря.
Кондиціонування паперу (картону) (кондиционирование бумаги (картона)) – витримування паперу (картону) в стандартних умовах навколишнього середовища для надання йому необхідної вологості.
Механічна міцність паперу (картону) (механическая прочность бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) чинити опір руйнуванню під дією зовнішнього механічного навантаження.
Вологоміцність паперу (картону) (влагопрочность бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) зберігати міцність під час зволожування.
Повітропроникність паперу (картону) (воздухопроницаемость бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) пропускати повітря крізь пори.
Жиронепроникність паперу (картону) (жиронепроницаемость бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) не пропускати жиромісткі речовини.
Лінійна деформація паперу (картону) (линейная деформация бумаги (картона)) – зміна лінійних розмірів у різних умовах.
Лінійна деформація паперу (картону) після зволожування (линейная деформация бумаги (картона) при увлажнении).
Лінійна деформація паперу (картону) після висихання (линейная деформация бумаги (картона) при высыхании).
Капілярне всмоктування паперу (картону) (капиллярная впитываемость бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) всмоктувати рідину.
Примітка. Оцінюється висотою підняття рідини на вертикально закріпленій смужці паперу (картону) протягом певного часу в стандартних умовах випробування.
Гладкість паперу (картону) (гладкость бумаги (картона)) – властивість паперу (картону), що визначається рельєфом його поверхні.
Абразивність паперу (картону) (абразивность бумаги (картона)) – властивість поверхні паперу (картону) порушувати при контакті гладкість поверхні іншого тіла.
Анізотропія паперу (картону) (анизотропия бумаги (картона)) – різниця властивостей паперу (картону) в різних напрямах аркуша.
Фарбосприйняття паперу (картону) (красковосприятие бумаги (картона)) – властивість паперу (картону) сприймати певну кількість друкарської фарби під час друкування за заданих умов контакту й розриву фарбового шару.
Старіння паперу (картону) (старение бумаги (картона)) – незворотні зміни властивостей паперу (картону), особливо механічної міцності, під час тривалого часу зберігання.
Друкарські властивості паперу (картону) (печатные свойства бумаги (картона)) – сукупність властивостей паперу (картону), що визначають якість друку.
Склейка в рулоні (склейка в рулоне) – місце з’єднання розірваного полотна паперу (картону) за допомогою склеювальної речовини або спеціальної стрічки.
Брак (брак) – продукція, передача якої споживачеві не допускається через невідповідність її встановленим вимогам.